Historická sezóna pre Slovan Bratislava. To je krásna prítomnosť slávneho klubu z Tehelného poľa. Vôbec prvýkrát sa tím z hlavného mesta prebojoval do Ligy majstrov, kde má aj takých hviezdnych súperov ako Manchester City či Bayern Mníchov. Pozrime sa však do minulosti a veľké zápasy, ktoré sa už v Bratislave hrali.
Prebojovať sa do pohárovej Európy je cieľom pre každé mužstvo. Na Slovensku je Slovan najslávnejšia značka, a tak má každý rok len tie najvyššie ambície.
Podložila ich slávna minulosť, kde najviac vyčnieva dátum 21. máj 1969 a triumf belasých v Pohári víťazov pohárov nad FC Barcelona 3:2.
Nadviazať na slávny bazilejský večer sa už žiadnemu slovenskému tímu nepodarilo. V dnešnej vyspelosti futbalu a pri obrovskej kvalite naprieč Starému kontinentu je to Mission Impossible. A tak si treba vychutnávať hoc aj veľké, slávne zápasy, kedy sa v našich končinách predstavili veľkokluby.
Pozrite sa spoločne s nami na historické zápasy, ktoré hostila Bratislava za posledné dekády.
SLOVAN – REAL MADRID 1:2 (18. september 1991, 1. kolo Pohára UEFA)
Ešte počas federálnej éry sa slovenský veľkoklub stretol v 1. kole Pohára UEFA s najslávnejším tímom na svete – Realom Madrid. Dnes by táto konfrontácia bola azda len o tom, či by v dvojzápase strelili hráči španielskeho gigantu dokopy viac ako 10 gólov. Pred viac ako 30 rokmi sa však kráľovský veľkoklub triasol o postup.
Na Tehelnom poli sa hralo v polke septembra. Zostava Slovana bola nasledovná:
Vencel – Stúpala, Krištofík, Chvíla, Kinder – Glonek, Pecko, Glancz, Varga – Dubovský, Timko.
Real mal vo svojom strede hráčov ako Emilio Butragueño, Gheorghe Hagi, Robert Prosinečki, Fernando Hierro či Míchel.
Zaregistruj sa na TIPOSBET a tipni si 1. stávku úplne bez rizika až za 50 €
Prvý zápas sa hral v Bratislave. Skóre otvoril z pokutového kopu už v 13. minúte hosťujúci Míchel. Slovan sa veľkoklubu nezľakol a do 2. polčasu vyrukoval s ofenzívnou taktikou. Skvelo do nej zapadlo striedanie Chvílu za Gostiča. Ten rozprúdil hru a v 69. minúte poslal parádny center na vychádzajúcu superhviezdu Petra Dubovského. Vtedy len 19-ročný mladíček vyrovnal hlavou na 1:1. Žiaľ, v 78. minúte strelil druhý gól Realu Butragueño, a tak tím z Madridu vyhral 2:1.
Odveta priniesla takisto drámu, Real doma len remizoval 1:1, keď sa za Slovan presadil v 89. minúte Lancz. Najviac v dvojzápase zaujal útočník Dubovský, ktorý sa o dva roky sťahoval práve do kráľovského veľkoklubu. Dodnes je jediný Slovák, ktorý kedy hrával za Real Madrid.
SLOVAN – AC MILÁNO 0:1 (21. 10. 1992, 2. kolo LIGY MAJSTROV)
Na jeseň roku 1992 pricestovalo do Bratislavy v tom čase asi najlepšie mužstvo planéty. Hviezdami prešpikované milánske AC. Pre tím z mesta módy to bolo obdobie, kedy sa trikrát za sebou dostalo do finále súťaže, hoci z triumfu sa radovalo len raz.
A samotný zápas? Slovan hral v prakticky rovnakom zložení ako rok predtým proti Realu. A tak sa pozrime bližšie na menoslov hráčov, ktorý čelil. Za AC Miláno vtedy totiž nastúpili:
Antonoli, Maldini, Tassotti, Costacurta, Baresi, Donadoni, Boban, Albertini, Van Basten, Lentini (81. Simone), Papin (46. Gambaro).
Superfavorit bol síce jasne lepším tímom, ale vyhral len o gól. Jediný gól zápasu pred 34 467 divákmi strelil v 61. minúte hviezdny obranca Paolo Maldini. Odveta už bola len formalitou, AC dominovalo a triumfovalo 4:0.
V danej sezóne sa tím z Milána dostal do finále, kde však prehral s Olympique Marseille 0:1. O rok na to deklasoval Barcelonu po triumfe 4:0. V roku 1995 prehralo Miláno vo finále s Ajaxom Amsterdam.
SLOVAN – BORRUSIA DORTMUND 2:1 (18. október 1994, 2. kolo Pohára UEFA)
Už v ére samostatného Slovenska sa Slovan predstavil v pohárovej Európe proti ďalšiemu veľkoklubu. Nemeckej Borusii Dortmund. A znova z toho bol na domácom ihrisku pamätný zápas.
Tipuj na TIPOSBET a získaj víkendový cash back až do 50 €
Slovan strelil celkovo 3 góly, hoci, fanúšikovia sa radovali len z dvoch. V 17. minúte si totiž Róbert Tomaschek strelil vlastný gól, no po zápase sa aj on radovalo. Po zásahoch Štefana Rusnáka a Dušana Tittela vyhral bratislavský tím 2:1. Mužstvo trénera Dušana Galisa pritom čelilo hráčom ako Júlio César, Andreas Möller, Steffen Freund, Stefan Reuter či Karl-Heinz Riedle.
Aj v tomto prípade tak bola kľúčová až odveta, ktorá sa konala o dva týždne neskôr v Nemecku. Borrusia vyhrala po dvoch góloch Riedleho a jednom góle Möllera 3:0 a postúpila ďalej. Tím trénera Hitzfelda to dotiahol až do semifinále, kde vypadol v dvojzápase s Juventusom Turín.
SLOVAN – CHELSEA 0:2 (2. október 1997, 1. kolo Pohára víťazov pohárov)
Ešte predtým, ako kúpil anglický klub z Londýna ruský miliardár Roman Abramovič a nasmeroval ho k slávnej ére, pricestoval tím z hlavného mesta Anglicka do Bratislavy na zápas PVP. A s veľkými hviezdami. Na Tehelné pole vybehli hráči ako Dan Petrescu, Frank Leboeuf, Gustavo Poyet, Roberto Di Matteo, Tore André Flo či Gianluca Vialli.
No a práve talianske duo Di Matteo, Vialli sa postaralo o dva góly v sieti Miroslava Königa. Najmä ten prvý sa stal pamätným. Brankár Slovana chcel odkopnúť loptu, napálil však Vialliho, od ktorého sa lopta aj za pomoci žrde odrazila tesne za bránkovú čiaru.
Odveta v Londýne sa skončila rovnakým výsledkom 2:0, ďalej tak šla Chelsea.
SLOVAN – AS RÍM 1:0 (18. august 2011, 4. predkolo Európskej ligy UEFA)
A poďme na ešte jeden slávny zápas, ktorý sa skončil aj v spojení s celým dvojzápasom šťastne. Pred trinástimi rokmi nastúpil Slovan vedený aj terajším trénerom belasých Vladimírom Weissom proti rímskemu AS. Pre talianske mužstvo to mala byť formalita, napokon z toho bola blamáž.
A to dres AS obliekali hráči ako Cicinho, Perrotta, Totti, Viviani, Krkič či Borriello. Napriek tomu doma Slovan vyhral 1:0 gólom Martina Dobrotku z 80. minúty.
Ešte väčší rozruch spôsobila odveta. Slovan síce prehrával rýchlo po góle Perrottu, no na viac sa už vtedajší zverenci Louis Enriquého nezmohli. Naopak, v 82. minúte pochoval ich šance na postup vyrovnávajúci gól Petra Štepanovského.
Slovan tak postúpil do skupinovej fázy, kde hral s Bilbaom, Salzburgom a parížskym PSG. Francúzsky tím bol na začiatku svojej veľkej prestavby, v Bratislave remizoval 0:0.
Toľko pohľad na slávnu minulosť veľkých zápasov Slovana v pohárovej Európe. Pevne veríme, že aj v tohtoročnej edícii Ligy majstrov k nim pridá ďalšie duely, na ktoré sa bude spomínať (nielen) v Bratislave dlhé, dlhé roky.