Svet cyklistiky nemá väčší vrchol. Tour de France je rok čo rok jedna z najväčších športových udalostí sveta. Okrúhly 110. ročník bude špecifický aj zo slovenského pohľadu. Náš najlepší cyklista, Peter Sagan, štartuje na svojej poslednej Tour.

Prvé preteky okolo krajiny Galského kohúta trvali od stredy 1. do 19. júla 1903 a viedli z Paríža v smere hodinových ručičiek cez Francúzsko a po šiestich etapách sa vrátili do hlavného mesta. Prvým víťazom sa stal Maurice Garin, ktorý zvládol 2428 km dlhú trať za vyše 94 hodín.

V JÚLOVEJ KASÍNO LIGE HRÁŠ AŽ O 50 000 €

 Preteky mali rovnakého víťaza aj v ďalšom roku, no neskôr ho diskvalifikovali po tom, čo ho prichytili ako nastupuje na vlak, aby sa vyhol stúpaniu na kopce v Alpách. Prvé dva ročníky boli rovinaté, no od roku 1905 už organizátori zaradili aj prvé stúpanie – Ballon d´Alsace.

DOPAD VOJEN

Najnižší počet účastníkov mala TdF v roku 1919, keď sa po štvorročnej prestávke zapríčinenej I. svetovou vojnou na štart postavilo iba 10 pretekárov. O sedem rokov padli ďalšie dva doteraz neprekonané rekordy – v celkovej dĺžke pretekov (5745 km) a dĺžke najdlhšej etapy (326 km).

Od roku 1934 pribudli do itineráru aj časovky, prvá mala až 89 km. Odvtedy je pravidlom minimálne jedna časovka, zvyčajne sa konajú dve až štyri, pričom môžu mať charakteristiku rovinatej, ale aj horskej.

Nesúlad jubileí, keďže tento rok štartuje 110. ročník, ale preteky majú už 120 rokov, spôsobili prestávky počas I. a II. svetovej vojny, inak je „stará dáma“ už od roku 1903 pevne ukotvená v kalendári najvýznamnejších športových udalostí.

DRÁMA Z ROKU 1989

S časovkou úzko súvisí historicky najmenší náskok celkového víťaza. Rok 1989 priniesol športovo mimoriadne dramatické preteky, ktoré vyvrcholili najmenším rozdielom medzi víťazom a druhým cyklistom v poradí. Vtedy bola poslednou etapou časovka, pred ktorou mal Laurent Fignon z Francúzska 50-sekundový náskok na Grega LeMonda z USA. Američan však predviedol výborný výkon a po časovke si pripísal najtesnejší celkový triumf v histórii – o 8 sekúnd.

ZOTRI SI EŽREB A VYHRAJ AŽ 200 000 €

REKORDY I ŠKANDÁLY

Najviac celkových víťazstiev dosiahli Jacques Anquetil, Eddy Merckx, Bernard Hinault a Miguel Indurain, ktorí zvíťazili v piatich ročníkoch. V roku 2004 síce Lance Armstrong vytvoril nový rekord šiestym víťazstvom a o rok ho vylepšil siedmym, no po odhalení dopingu mu odobrali všetkých sedem titulov a TdF ostala pre roky 1999 – 2005 bez víťaza.

O prvenstvá dodatočne pre doping prišli aj Floyd Landis (2006) a Alberto Contador (2010). Armstrongov dopingový škandál predstavoval pomyselný vrchol ľadovca, keďže podpora výkonu nedovolenými látkami sa medzi pretekármi TdF objavuje už desaťročia.

SAGANOVA ÉRA

Zatiaľ čo na čele poradia celkových prvenstiev sú štyria pretekári, zelený dres pre víťaza bodovacej súťaže má jediného – Slováka Petra Sagana, ktorý ho získal rekordných sedemkrát. Sagan, pre ktorého je aktuálna Tour posledná v kariére, je najúspešnejší Slovák v histórii pretekov. Doteraz na nich dosiahol 12 etapových víťazstiev.

Počas posledných rokov sa stal Sagan miláčikom fanúšikov po celom svete. Ľudí bavil svojím nevšedným prejavom, ale i oslavami víťazstiev v štýle filmových postáv ako Hulk či Forrest Gump.

V posledných mesiacoch a rokoch síce sláva nášho supercyklistu čiastočne upadla, žiaľ, prihodil sa i nejaký ten škandál, napriek tomu zostáva Peter Sagan jedným z najvýznamnejších a najvplyvnejších cyklistov posledných 15 rokov.

Podarí sa mu na poslednej Tour dosiahnuť ešte na jedno víťazstvo?