Slovenskí hokejisti odštartujú majstrovstvá sveta v Česku proti obhajcom striebra z minulého roka z Nemecka. Náš súper má v tíme 15 medailistov z Helsínk. Prvý zápas šampionátu ostravskej B-skupine má úvodné buly o 16.20 h.

SLOVENSKO – NEMECKO (piatok 16:20)

Slováci sa na šampionát nenaladili ideálne, keď v utorňajšej generálke podľahli v Bratislave tímu USA 2:6. Nemci v závere prípravy zdolali Francúzov 4:3 po predĺžení.
Slováci zaostali proti Američanom v dôležitých ukazovateľoch a útočník Juraj Slafkovský upozornil, že výkon na štarte MS musí byť lepší: „Musíme viac strieľať na bránku. Verím, že to vylepšíme. Začína sa turnaj, všetci už musíme byť pripravení na sto percent. Každá chyba môže byť potrestaná, preto si na ne musíme dať pozor.“

Tímy Slovenska a Nemecka sa stretli aj v záverečnej príprave, keď odohrali dva zápasy v Augsburgu a Kaufbeurene. V prvom z nich zvíťazili Slováci 5:4 po predĺžení s víťazným gólom Martina Faška-Rudáša a následne sa z triumfu 7:3 tešili Nemci. Na MS sa Slovensku proti Nemecku dlhodobo nedarí. V Ostrave pôjde o desiaty vzájomný zápas na svetových šampionátoch. Z predošlých deviatich Slováci vyhrali len dva, Nemcom na MS podľahli štyrikrát v rade. Zatiaľ posledné šampionátové víťazstvo slovenského tímu nad nemeckým sa zrodilo v roku 2013. Pri triumfe 3:2 boli zo súčasných kádrov slovenský útočník Libor Hudáček a nemecký obranca Moritz Müller.

Na základe renkingu IIHF sú v pozícii favorita zápasu Nemci. Tí na MS 2023 obsadili 2. miesto, v rebríčku im patrí 5. miesto, pričom z uplynulých siedmich MS sa až šesťkrát dostali do štvrťfinále. Slováci, ktorí si za rovnaké obdobie zahrali vo vyraďovačke iba dvakrát, obsadili v Rige 9. miesto a na rovnakú priečku klesli aj v renkingu.

Napriek tejto štatistike veríme o trochu viac Slovákom. Tí hrajú prakticky doma, atmosféra tak bude určite elektrizujúca. Keď si odmyslíme zraneného Erika Černáka z Tampy, Slováci sú v plnej sile.

TIP TIPOSU:
Slovensko – Nemecko – 1
Prvá tretina: – X

 

SLOVENSKO – KAZACHSTAN (nedeľa 12:20)

V druhom zápase čakajú na slovenských hokejistov z posledného turnaja nepopulárni Kazachovia, ktorí nás zdolali po nájazdoch, čo bol rozhodujúci moment v rámci nepostupu zverencov Craiga Ramsayho. Proti bývalému postsovietskému mužstvu nastúpi Slovensko v pozícii veľkého favorita, čo by malo potvrdiť od úvodu. Kazachstan hral pred MS dva prípravné zápasy. Prehral s Bieloruskom, vyhral s Veľkou Britániou. Ak chcú Slováci postúpiť, čo je ich primárny cieľ, musia bodovať naplno.

TIP TIPOSU:
Slovensko – Kazachstan – 1
Prvá tretina: 1
Gól Juraj Slafkovský

SLOVENSKO – USA (pondelok, 16:20)

Atraktívny duel, ktorý je reprízou posledného prípravného duelu pred MS. Slováci v ňom prehrali 7. mája v Bratislave 2:6. Amerika má tím nabitý hviezdami. Brady Tkachuk, Trevor Zegras či Johnny Gaudreau sú mená najväčšieho rangu v NHL.
Ak chcú Slováci uspieť proti zámorskému tímu, musia podať najlepší možný výkon. Či sa im to podarí, je otázne.

TIP TIPOSU:
Slovensko – USA – 2
Prvá tretina – viac ako 1,5 gólu
Počet gólov – viac ako 5,5

tipuj slovákov na ms