Už ide do tuhého. Najlepší futbal na Starom kontinente pozná semifinalistov, ktorí rozohrajú svoje boje o finále v utorok a v stredu. Kto z kvarteta Španielsko, Francúzsko, Holandsko, Anglicko bude hrať o titul?

ŠPANIELSKO – FRANCÚZSKO (utorok, 21:00)
Tipy: Zápas X – menej gólov ako 2,5 – postup Španielsko

Španielsko oslavovalo v piatok veľké víťazstvo, keď na Eure 2024 vyradilo domáce Nemecko, a zaistilo si miesto v semifinále. Dramatické stretnutie nepoznalo po 90 minútach víťaza (1:1) a všetko rozhodol až v 119. minúte Mikel Merino. Španieli vďaka nemu predĺžili svoju víťaznú sériu už na sedem zápasov. Tréner Luis de la Fuente môže byť spokojný nielen s ofenzívnou silou svojho celku, ale aj s jeho defenzívnymi výkonmi. Španieli na tomto turnaji inkasovali z kopačky súperovho hráča len jeden gól (a druhý vlastný), zatiaľ čo v spomínaných siedmich víťazných dueloch tejto série nedostali nikdy viac ako jeden gól.

Do súboja s Francúzskom teda pôjdu plní sebavedomia aj preto, že od tohto súpera nedostali viac ako gól v siedmich z posledných ôsmich vzájomných meraní síl. Toto sebavedomie umocňuje aj skutočnosť, že Francúzsko na tomto turnaji zatiaľ v útoku naozaj nežiari. Portugalsko vyradila po bezgólovej bitke, ktorú v penaltovom rozstrele rozhodol Theo Hernández, zatiaľ čo súperov útočník João Félix minul.

Francúzsko sa tak dostalo medzi najlepšie štyri celky aj napriek tomu, že žiadny z jej hráčov zatiaľ nedal gól z hry. Tréner Didier Deschamps priznal, že jeho tím by sa mal v ofenzívnej činnosti zlepšiť, ale jeho reputácia po ďalšom kľúčovom postupe aj naďalej rastie. Od svojho vymenovania do funkcie v roku 2012 už s národným tímom postúpil do troch finálových zápasov na veľkých turnajoch a tentoraz môže dosiahnuť na štvrté finále zo šiestich takýchto turnajov.

Aj naďalej tak žije jeho osobný sen, aby sa stal druhým mužom v histórii (prvým bol Nemec Berti Vogst), ktorý vyhrá majstrovstvá Európy ako hráč aj tréner.

Iba v dvoch z predchádzajúcich ôsmich vzájomných stretnutí sa presadili oba tímy.

HOLANDSKO – ANGLICKO (streda, 21:00)
Tipy: Zápas X – menej gólov ako 2,5 – 1. gól Holandsko – postup Holandsko

Po nie príliš presvedčivej základnej skupine, kedy postúpilo až z tretieho miesta, sa Holandsko vo vyraďovacích bojoch Eura 2024 rozohralo k veľkým výkonom. Po sobotňajšej výhre 2:1 nad Tureckom v Berlíne sa Oranjes dostali do svojho prvého veľkého semifinále po desiatich rokoch, v ktorom ich teraz čaká Anglicko. Úspech je to o to väčší, že medzi najlepšie štyri celky Eura sa pozreli naposledy v roku 2004.

Dortmund uvidí prvé meranie síl týchto celkov na veľkom turnaji prvýkrát od roku 1996, keď Holanďania s Anglickom prehrali 1:4. Tentokrát budú dúfať v lepší výsledok aj preto, že odvtedy podľahli Angličanom v deviatich vzájomných súbojoch len raz, pri štyroch víťazstvách a štyroch remízach. Tréner Ronald Koeman môže svoj tím doviesť do finále Eura prvýkrát od roku 1988, keď Holanďania, zhodou okolností opäť v Nemecku, celý turnaj vyhrali a Anglicko na ňom porazili 3:1. Angličania sú na podobné stretnutia v poslednej dobe zvyknutí. Pod vedením Garetha Southgatea sa totiž dostali už do tretieho semifinále z posledných štyroch veľkých turnajov, keď na penalty vyradili Švajčiarsko.

Anglicko síce predviedlo zlepšený výkon, ale stále platí, že z piatich zápasov na tomto turnaji vyhralo len raz v základnej hracej dobe. Southgate výkon svojich zverencov ocenil, menovite charakter a húževnatosť, a rozhodne nie je sporu o tom, že Anglicko nie je ľahké poraziť. Posledný súťažný duel totiž prehrali na MS 2022 s Francúzskom, pričom práve vtedy naposledy inkasovali v jednom stretnutí viac ako gól. Ďalší solídny defenzívny výkon tak môže Three Lions doviesť do druhého finále Eura v rade, pričom vo svojich prvých deviatich vystúpeniach na ME sa do finále nedostali ani raz. Holandsko prehralo všetky tri semifinálové vystúpenia na ME od svojho triumfu v roku 1988.

tipuj euro