Keď sa 7. septembra 2013 na zasadnutí MOV v Buenos Aires rozhodlo, že olympijské hry v roku 2020 pripadnú do Tokia, japonský národ oslavoval a tešil sa najväčší sviatok športu. Ešte začiatkom minulého roka tieto tvrdenia platili. Potom však prišiel neviditeľný strašiak, ktorý ochromil dianie na celom svete – koronavírus.

Je až neuveriteľné, čo všetko sa za pár dní a týždňov v našich životoch stalo, odkedy vstúpila pandémia do našich životov.

Dopad pandémiu postihol absolútne všetkých, aj v športovej rodine. Neistota, strach, obavy o ľudské životy pred vyše rokom spôsobili hromadné rušenie a odkladanie akcii. Platilo to pritom aj pre tie najväčšie.

Hokejové MS v roku 2020 sa nekonali, futbalové EURO sa presunulo, vrcholí v týchto dňoch. Podobný osud postihol aj olympijské hry v Tokiu. Gigant, ktorého príprava a zorganizovanie stál japonských usporiadateľov v spojení s Medzinárodným olympijským výborom miliardy eur, však pod ťarchou okolností spojených s koronavírusom, našťastie, nepadol na kolená. A tak sa od 23. júla do 8. augusta môžeme tešiť na Hry XXXII. Olympiády. Aké budú?

BEZ FANÚŠIKOV

Teda, nie tak úplne. Na športoviská sa dostanú ľudia, ale len tí japonskí. Keďže v krajine vychádzajúceho slnka panuje extrémne rušný život, napokon, v Japonsku žije 125 miliónov obyvateľov, čo ho radí na 11. miesto v rebríčku najľudnatejších krajín, organizátori nechceli riskovať šírenie sa nákazy, a tak do Tokia nebudú mať prístup fanúšikovia zo zahraničia. Na športoviská sa budú môcť pozrieť len domáci, aj to vo výrazne obmedzenom režime a za bizarných okolností. Krik a hlasné povzbudzovanie napríklad nebude povolené.

Finančné náklady zo straty predaja vstupeniek nesie pritom Japonsko. Organizačný výbor očakával, že z predaja získa okolo 800 miliónov dolárov.

BUBLINA

Keď sa v roku 2012 chystal na londýnskom olympijskom štadióne Usain Bolt na šprint na 100 metrov, televízne kamery zachytili, ako mu fandia aj americké basketbalové superhviezdy na čele s Kevinom Durantom či dnes už nebohým Kobe Bryantom.

V Tokiu podobná spolupatričnosť a rozptyl nehrozia.

Športovci budú prichádzať do dejiska Hier na etapy. Podľa toho, v ktorý deň olympiády majú svoje preteky. Už pred samotným odchodom do dejiska musia mať v telefónoch nainštalovanú aplikáciu, ktorá monitoruje ich pohyb. V Japonsku ich bude čakať séria testov, následný presun do Olympijskej dediny. V nej sa nebudú môcť voľne pohybovať a navštevovať, ako to bolo bežné v minulosti. Každý sa bude pripravovať len a len na svoj výkon, pár hodín po konci súťaže nasadne naspäť do lietadla a dejisko Hier opustí.

Organizátori životom v bubline chcú docieliť, aby sa neobjavil čo i len jeden pozitívny prípad na koronavírus.

SLOVENSKÉ ŽELIEZKA

Slovensko vyšle do Tokia najmenšiu výpravu v histórii samostatnosti. Na olympiáde sa predstaví len niečo málo cez 40 športovcov. Aj medzi nimi však nájdeme medailové želiezka.

Celý národ bude s napätím sledovať posledné preteky Mateja Tótha v kariére. Náš fenomenálny chodec obhajuje zlatú medailu z Ria. Aj teraz by mal patriť k hlavným adeptom na triumf.

Pod horou Fudži sa predstavia siedmi športoví strelci, piati rýchlostní kanoisti a medailové ambície majú aj štyria vodní slalomári. Tri miestenky si vybojovali stolní tenisti, mix Ľubomír Pištej a Barbora Balážová, ktorí získali striebro na nedávnych ME, sa chcú pobiť o cenné kovy. Tri miestenky majú aj tenisti, v cestnej cyklistike budú reprezentovať Slovensko bratia Peter a Juraj Saganovci. Zastúpenie budeme mať aj v boxe či v zápasení.

Zistiť viac