Slovenská hokejová reprezentácia sa pomaly formuje pre svetový šampionát v Česku. Oficiálne ju už posilní päť hráčov z NHL aj na čele s tou najväčšou – Jurajom Slafkovským.

Okrem vychádzajúcej hviezdy Montrealu sa do prípravy zapojí aj obranca Šimon Nemec a trio útočníkov Tomáš Tatar, Martin Pospíšil a Pavol Regenda, ktorý väčšinu ročníka odohral na farme v AHL.

Základná časť NHL sa skončila už minulý týždeň. Slovenský hokejový zväz v uplynulých dňoch následne kontaktoval všetkých dostupných hráčov a tí boli z možnosti reprezentovať nadšení. Okrem už spomínaných hráčov je v hre ešte príchod Miloša Kelemena, ktorému sa narodil pred pár dňami potomok či príchod dua Erik Černák, Martin Fehérváry. Dvojica obrancov je naďalej v hre o Stanleyho pohár, ale ich tímy v play-off prehrávajú v sériách 1. kola 0:2.

„Tento rok bude účasť hráčov z NHL vyššia v porovnaní s minulými rokmi,“ uviedol šéf slovenského hokeja Miroslav Šatan pre hockeyslovakia.sk na adresu zámorských posíl: „Všetkých, ktorých sme oslovili, nám potvrdili účasť. Trénerom budú k dispozícii už budúci týždeň počas zrazu v Žiline.“

SKVELÁ SEZÓNA SLAFKOVSKÉHO

Najproduktívnejšiu sezónu zažil útočník Slafkovský z Montrealu. Vo svojom druhom profiligovom ročníku odohral všetkých 82 duelov Canadiens a nazbieral v nich 50 bodov za 20 gólov a 30 asistencií. Prvý rok v NHL má za sebou aj obranca Nemec. Od decembrového debutu v drese New Jersey sa stal pravidelnou súčasťou obrany Devils a dovedna odohral 60 zápasov, pričom k trom gólom si pripísal 16 asistencií.

Tatar odštartoval ročník v Colorade, v decembri ho však vedenie Avalanche vymenilo do Seattlu. V sezóne celkovo odohral 70 stretnutí s bilanciou 9 gólov, 15 asistencií. Martin Pospíšil si dlhodobými vynikajúcimi výkonmi na farme Calgary vypýtal miesto v prvom tíme a počas ročníka si v ňom vybojoval stále miesto. Rastúcu fazónu potvrdil ziskom 24 bodov (8+16) v 63 dueloch.

Regenda sa v ročníku 2023/2024 pozrel do profiligy na 5 duelov v drese Anaheimu bez bodového zápisu. Väčšinu sezóny strávil na farme v AHL v San Diegu, kde patril k najproduktívnejším hráčom. V 54 zápasoch strelil 19 gólov a pridal 15 asistencií.

TATAR AKO SKÚSENÝ LÍDER

Tatara čaká už siedmy svetový šampionát, na tom spred dvoch rokov vo Fínsku viedol Slovensko v pozícii kapitána. Nemca čakajú štvrté MS v rade, Regendu tretie. Rovnako tretí štart absolvuje aj Slafkovský. Pospíšil si oblečie reprezentačný dres na scéne MS premiérovo.

Komunikovali sme s každým hráčom viackrát. Už pri prvej komunikácii bolo od všetkých cítiť pozitívne nastavenie. Zrejme je to aj tým, že šampionát je veľmi blízko Slovenska. Chlapci určite komunikovali aj medzi sebou. Sú dobre nastavení, veríme, že budú lídrami nášho tímu a splnia očakávania fanúšikov,“ povedal Šatan.

BUDE HRAŤ HRIVÍK?

Podoba slovenského tímu na MS v Prahe a Ostrave sa postupne kryštalizuje. Po prvých potvrdených menách v NHL sú v hre o miestenku v národnom tíme ďalší hráči. „Súťaže stále bežia, finálové série sledujeme v Česku aj na Slovensku. Odštartuje tiež play-off v zámorskej AHL a v prípade neúspechu klubov so slovenskými hokejistami je možnosť, že by nás do majstrovstiev sveta ešte stihli posilniť,“ dodal Šatan.

Otázkou je, v akom stave bude ďalší skúsený líder a kapitán Slovenska na bronzovej olympiáde v Peking Marek Hrivík, ktorého limituje zranenie. Podľa všetkého vynechá oba prípravné zápasy s Českom (piatok a sobota).

Trénovali sme spolu a asi ho to ešte limituje, ale máme ešte dosť času. Neviem, aké to je vážne,“ povedal Peter Cehlárik, Hrivíkov spoluhráč z Leksandu.

Tak či onak, slovenský tím sa javí veľmi silný a rozhodne bude mať vysoké ambície.

ponuka ms v hokej