Slovenskí hokejisti majú za sebou polovicu zápasov v základnej skupine a zatiaľ sa im v Ostrave darí. Až na zápas s Nemeckom, ktorý prehrali hneď skraja turnaja, porazili ďalších troch súperov, vrátane USA. My sme sa pozreli na pár zaujímavých faktov z turnaja nielen v podaní našich chlapcov.

REKORDÉR NEMEC

Obranca Šimon Nemec vytvoril nový rekord majstrovstiev sveta v počte odohratých zápasov v podaní hráča s vekom 20 rokov. Stredajší zápas proti Poľsku (4:0) bol pre neho už 22. na MS, čím prekonal 89 rokov starý zápis Švajčiara Ferdinanda Cattiniho. Nik v histórii hokeja neodohral toľko zápasov vo veku 20 a menej rokov na šampionáte, ako práve slovenský obranca.

tipuj ms v hokeji

Slovákov čakajú ešte tri zápasy v základnej skupine, vďaka čomu Nemec pravdepodobne navýši rekord na minimálne 25 duelov. V prípade, že by sa slovenský tím dostal až do finále, pribudnú ešte ďalšie dva. Pre Nemca je šampionát v Ostrave už štvrtý v kariére, nechýbal ani na MS 2021, 2022 a 2023. Na MS dosiahol bilanciu (2+10).

V tabuľke top 10 sú za Nemcom aj také mená ako Sebastian Aho, Pavel Bure, Bobby Holík či Michal Pivoňka.

Mimochodom, v poradí hráčov do 20 rokov s najviac odohratými zápasmi na MS stúpa aj útočník Juraj Slafkovský. Aj on patrí počas celej sezóny 2023/2024 medzi hráčov do 20 rokov a po zápase s Poľskom mal na konte 18 duelov na MS (bilancia 3+10). Ak sa nestane nič nezvyčajné a nastúpi aj na ďalšie tri duely, dostane sa na 2. miesto hneď za Nemca.

RAKÚSKY ZÁZRAK

Rakúski hokejisti si pripísali prvé víťazstvo na MS v Prahe, keď senzačne zdolali Fínsko 3:2 gólom dve desatiny pred koncom tretej tretiny, ktorý strelil Benjamin Baumgartner.

Rakúšania tak potvrdzujú, že ich zápasy sú veľkým lákadlom a nikdy neviete, čo spravia. Po úvodnej prehre s Dánskom 1:5 totiž dokázali potrápiť všetkých troch favoritov. So Švajčiarmi prehrali tesne 5:6 gólom v poslednej minúte.
V tretej tretine s Kanadou senzačne vyrovnali z 1:6 na 6:6 a nakoniec prehrali po predĺžení. Proti „Suomi“ boli od druhej tretiny lepší a nakoniec slávia prvý triumf na turnaji. V tabuľke A-skupiny sa so štyrmi bodmi posunuli na piate miesto, tri body za štvrté Fínsko. Rakúšania vyhrali nad Fínmi na MS prvýkrát v histórii, od roku 1957 to bol ich dvanásty vzájomný zápas, pričom v roku 2000 remizovali 3:3

PUKY FANÚŠIKOM I HRÁČOM MENIA

Vo viacerých zápasoch hokejových MS sa už stalo, že puk vyletel do hľadiska, no žiadny z divákov si ho nemohol nechať. Prečo je to tak?

Môže za to skutočnosť, že puky obsahujú čipy, vďaka ktorým vznikajú detailné štatistiky o rýchlosti striel či úspešnosti na vhadzovaniach. Takýto puk z hry si preto nemôžu nechať diváci a ani hráči, ktorí by si ho radi ponechali ako pamiatku na prvý gól na MS.

Keď puk vyletí z ľadovej plochy do hľadiska, tak si ho diváci nenechávajú, ale ide za nimi väčšinou dobrovoľník, ktorý im vymení čipovaný puk za nečipovaný. Podobne to funguje aj s hráčmi, ktorí strelia prvý gól. Ak si chcú puk nechať, tak sa prihlásia, no nedáme im čipovaný, ale vymeníme ho za iný, ktorý je na nerozoznanie. Je to nariadenie IIHF,“ prezradil pre TASR mediálny manažér MS Štěpán Sedláček.

*Zdroj:TASR

tipuj ms v hokeji