Veľmi progresívne odvetvie, ktoré smerom do budúcnosti bude mať nielen vo svete športu veľmi silné slovo. Uvedomujeme si, že tí najlepší sú vzorom pre milióny nových hráčov. Nechceme, aby bol svet e-športov len o sedení pri počítači, ale aby ho aj začiatočníci brali ako šport, boli zodpovední aj voči sebe, hýbali sa, rozvíjali svoj potenciál. To sú slová Ondřeja Drebotu, managing directora českého e-športového tímu Entropiq, ktorý v rozhovore prezradil množstvo zaujímavostí o rozmachu i zákulisí tohto odvetvia. Rozhovor zo sveta e-športov prináša spoločnosť TIPOS, ktorá slovenský e-šport podporuje.  

Gejmerstvo a počítačové hry sú s nami dlhé roky. Bolo to tak aj v prípade vášho detstva?

„Nepatrím k úplným priekopníkom hrania v československom priestore, na to som trochu mladší, ale je pravdou, že od detstva ma fascinoval svet počítačov. Prvý počítač, s ktorým som prišiel do kontaktu, bol PMD 85, 8-bitová mašina vyrábaná v 80-tych rokoch v Piešťanoch. Môj prvý počítač bol Atari 800xl. Zažil som teda starú éru a aj terajšiu, kde je všetko už digitálne.“

Ondřej Drebota, manažér tímu Entropiq

Na prelome milénia bol počítač bežnou súčasťou už takmer každej domácnosti. Hry však boli stále vnímané skôr ako zábava. Dnes je z nich veľký biznis. Kedy nastala zmena tohto vnímania?

„To nie je úplne pravda. Už okolo roku 2001 či 2002 sme hrali s chalanmi Counter Strike na vyššej úrovni. Internet bol už pomerne zabehnutý, hrávalo sa cez sieť. U nás to bolo možno stále v plienkach, ale ja som mal možnosť sa dostať na World Cyber Games do San Francisca, kde to bol iný svet. A to nehovorím o e-športoch v Ázii. Tam to bolo rozvinuté na najvyššej úrovni už dávno.“

Takže vy ste odjakživa cítili obrovský potenciál sveta elektronických športov?

„Áno. Opäť dám príklad z Ázie. Tamojší hráči boli pred dvadsiatimi rokmi viackrát populárnejší ako herci, speváci alebo tradiční športovci.“

Ako reagovala komunita hráčov a neskôr partnerov na príchod e-športov do prostredia Čiech a Slovenska? Videli okamžitý potenciál alebo sa skôr smiali, že z toho nikdy veľký biznis nebude?

„Zo začiatku vôbec. Všetkým sme boli na smiech, nikto potenciál nevidel. V tom čase tu boli možno dvaja vizionári. Napríklad Dan Mišovský, ktorý založil Pro-Gamers, prvú e-gameovú firmu u nás. Doslova vyšliapali cestu ostatným. V tom čase mali 24-hodinovú televíziu, ktorá vysielala hry, mali vlastnú herňu. Vývoj a rozbeh k veľkému biznisu však bol náročný. Keď sme vlani zakladali Entropiq, už to bolo omnoho ľahšie. Vo firmách vedeli, čo je gaming a e-šport. Niektoré mali dokonca vlastného človeka vo svojom tíme na toto odvetvie. Za 15 rokov sa udial vo svete e-športov obrovský krok vpred. Zo zábavy nerdov sa stal mainstream. Gaming valcuje aj filmový a hudobný priemysel. Všetko sa digitalizuje. Od peňazí, cez služby po život. Tak prečo by to tak nemalo byť aj v športe?“

Viete si predstaviť, že e-športy sa raz dostanú do programu olympijských hier?

„Určite. V programe hier už bude virtuálne veslovanie či cyklistika. Pre olympiádu ako takú, z ekonomického a komerčného hľadiska, to má zmysel a samotní členovia olympijského výboru to chcú. Cieľová skupina hráčov je totiž obrovská. Bavíme sa o masách mladých ľudí. Nehovorím, že tradičný šport je nám ukradnutý. Aj my podporujeme pohyb. Profesionálny gejmer musí byť v kondícii, dodržiavať zásady zdravej výživy. Ako som však povedal, doba sa mení. Je čoraz viac digitálna. Čoskoro budú e-športy ako prídavok na olympiáde.“

Tím Entropiq

Tím Entropiq založila legenda českej pokrovej scény Martin Kabrhel. Ako ste sa spoznali?

„My sme sa s Martinom stretávali počas pokrovej kariéry. On bol hráč, ja market a media development manažér v Pokerstars. Viackrát sme chceli rozbehnúť nejaké projekty, ale nikdy sa to neuchytilo. Potom prišiel s myšlienkou tímu vo svete e-športov. Zaujalo ma to, hoci sprvoti som to bral ako prácu na polovičný úväzok. Napokon sa z toho stalo monštrum. Martin ma presvedčil, že to má obrovský potenciál, ktorý bude rásť. Poviem príklad. Ak by som chcel mať futbalový klub na úrovni Barcelony, stalo by to skutočne enormné množstvo peňazí a tak či tak by bol výsledok dosť nejasný. Navyše, trvalo by to veľmi dlho. Ale ak chcem špičkový tím vo svete e-games, stále sa to dá aj s menším rozpočtom. A potenciál? Ten je obrovský.“

Mimochodom, čo znamená Entropiq?

„Dlho sme hľadali a vymýšľali názov. Jeden bol spojený s entropiou. V populárnych výkladoch sa často vyskytuje priblíženie entropie ako veličiny udávajúcej ‚mieru neusporiadanosti‘ skúmaného systému. Z toho sme odvodili Entropiq. K chaosu sme pridali IQ.“

Koľko hráčov združuje tím Entropiq?

„Keď počítam dokopy hráčov a trénerov, sme na čísle 38. Celkovo v organizácii je ale 80 ľudí.“

Byť profesionálnym hráčom e-športov nie je maličkosť. Ako vyzerá ich život?

„Na najvyššom leveli rozhodujú, podobne ako v klasickom športe, o úspechu a neúspechu malé detaily. Záleží podľa toho, ako má kto natrénované. Dostatok spánku, zdravá strava, psychická odolnosť atď. Na tomto všetkom tí najlepší pracujú. Profi hráč má na začiatku dňa rozcvičku, chalani chodia do posilňovne, venujú sa vonkajším workoutom, chodia na prechádzky vyčistiť si hlavu. Nasleduje teória, štúdium máp, rozoberanie stratégii. Chalanom meriame reflexy.  Následne sa venujú tréningom a potom samotným turnajom.“

A čo tréneri?

„Je to veľmi podobné ako trénovanie normálneho športu. Kouč musí mať prehľad o súperoch, naštudovanú ich stratégiu, taktiku. Tréner nehrá, ale určuje a nastavuje stratégie a techniky. Vie si zobrať aj time-out počas hry, robí analýzy.“

Na akej úrovni sú tí najlepší z nášho regiónu v porovnaní so svetom?

„Záleží od hry. Napríklad v hrách League of Legends a Dota2 dominujú ázijské tímy, v Counter Strike patria k najlepším severania.“

Ambasádor tímu Entropiq Vladimír Šmicer

V čom sú najlepší Česi a Slováci?

„My sme dobrí takmer vo všetkom, ale nedominujeme celkovo. Máme chalanov, ktorí sú super v League of Legends, máme majstra sveta v rely. Viacero jednotlivcov je špičkových, v tímoch to už je náročnejšie. V CS-ku napríklad nemáme český tím, ktorý by bol najlepší na svete. Tím Sinners je aktuálne na 29. mieste rebríčka. Ako Entropiq máme okrem českého už aj tím zložený z CIS hráčov a ten je 14. na svete.“

Koľko tímov je momentálne v Česku a na Slovensku?

„Profesionálnych? Nie je ich zatiaľ tak veľa. Spočítať by sa dali na prstoch dvoch rúk.“

A jednotlivcov?

„Na top profi úrovni sa bavíme naprieč všetkými hrami o povedzme stovkách ľudí.“

Svet e-športov je lákavý po finančnej stránke. Na koľko si vedia prísť tí najlepší?

„Mesačne sa bavíme o niekoľkých tisícoch eur. Vo svete nie sú výnimky desiatky tisícok eur. Pri prestupoch idú tieto čiastky ešte vyššie.“

To sú už slušné odmeny…

„Je to tak. Niekedy tam sú až neuveriteľne prepálené peniaze. Niektoré turnaje sa hrajú o hardvéry, niektoré o malé a niektoré o obrovské peniaze.“

Aký je limit e-športov?

„Limitom je samotná hra. Cieľová skupina je však neobmedzená. Fanúšikovská základňa sa neustále rozrastá, medzi divákmi je množstvo ľudí, ktorí napríklad nikdy nehrali. A nikdy možno ani nebudú. Je to niečo podobné, ako keď si zapneš v telke normálny šport a pozeráš sa.“