Je tu finále, aké na Slovensku ešte nikdy nebolo. Šťuka play-off TIPOS extraligy z Nitry sa stretne v boji o pohár Vladimíra Dzurillu nováčika v boji o titul, hokejistov Spišskej Novej Vsi.

Finálová séria play-off TIPOS Extraligy odštartuje prvým zápasom už v piatok 19. apríla. Hráči Spišskej Novej Vsi privítajú Nitru o 18.00 h, pričom v rovnakom čase by sa mali odohrať všetky finálové zápasy.

Spišiaci budú mať výhodu domáceho prostredia v úvodných dvoch dueloch a aj v prípadnom piatom i siedmom zápase. Meno nového majstra, ktorý na pomyslenom tróne vystrieda HC Košice, bude známe najneskôr v utorok 30. apríla.

PREMIÉRA PRE SPIŠIAKOV

Eufória, skvelá divácka kulisa a zadosťučinenie boli slová, ktoré hráči a tréneri Spišskej Novej Vsi najčastejšie skloňovali po postupe do historického finále play-off TIPOS Extraligy. Generálny manažér Richard Rapáč po triumfe v rozhodujúcom siedmom semifinálovom zápase nad HC Košice 2:1 priznal, že to bol najhorší výkon jeho tímu v sérii, no napokon duel zvládli aj vďaka šťastiu a zhode okolností.

Košičania druhýkrát za uplynulé tri sezóny prehrali rozhodujúci siedmy semifinálový zápas a prišli o nielen o šancu obhájiť vlaňajšie prvenstvo, ale nateraz aj o príležitosť stať sa prvým klubom s 10 titulmi.

Spišiaci sa zas stali 10. klubom, ktorý sa objaví v extraligovom finále a pokračujú vo vylepšovaní svojho klubového maxima. V roku 2021 sa po 11 sezónach vrátili do extraligy a v nováčikovskej sezóne nestačili v predkole play-off na Prešov (0:3 na zápasy). V ďalšom ročníku si už 5. miestom po základnej časti vybojovali priamu účasť do vyraďovacej fázy a výsledkom bola nielen sedemzápasová séria so Zvolenom, ale najmä historická bronzová medaila.

Bez ohľadu na výsledok nadchádzajúcej finálovej série je jasné, že ročník 2023/24 bude pre Spišiakov opäť historický.

Prežívam obrovské emócie. Keď som pred šiestimi rokmi vstúpil do klubu, chodilo na hokej asi sto divákov. Máme za sebou dlhú cestu k tomu, čo sa teraz udialo. Siedmy zápas s Košicami sme zvládli pred fantastickou kulisou. Cítime obrovské zadosťučinenie,“ poznamenal generálny manažér Richard Rapáč.

„Rysy“ sa od úvodu ročníka javili ako veľmi silný tím. Po Vianociach však doľahla na mužstvo menšia kríza a napokon spadlo na 3. miesto. V závere sezóny ale opäť predvádzalo hokej, ktorý priniesol fanúšikom radosť.

Prišiel som v určitom momente na striedačku, aby som videl, čo sa deje. Vtedy tam bolo isté sebauspokojenie, no hráčska kvalita tam nechýbala. Spravili sme nejaké mítingy, aj sme si pokričali, no na konci základnej časti som znovu cítil, že ten tím má opäť srdce, ktoré nás zdobilo,“ konštatoval Richard Rapáč v tričku s nápisom „Kedy, keď nie teraz?“, ktoré symbolizuje jazdu tímu v celej sezóne.

NITRA KATOM FAVORITOV

Hokejisti Nitry mieria do šiesteho finále z uplynulých desiatich dohraných sezón najvyššej slovenskej súťaže. Pri dosiaľ jedinom úspešnom bol aj terajší kapitán „corgoňov“ Branislav Mezei, ktorý v 22. apríla 2016 zodvihol Pohár Vladimíra Dzurillu vo veku 35 rokov, 6 mesiacov a 2 týždne. Po uplynutí ôsmich rokov je naďalej platný člen nitrianskej defenzívy, hoci má už 43 rokov.

Nitrania po vyradení Dukly Trenčín v predkole play-off (3:2 na zápasy), šokovali víťaza základnej časti z Popradu (4:2). Rovnakým výsledkom napokon zdolali v sérii aj Michalovce. Podľa historických štatistík je to okrem šiesteho postupu do finále, pre Nitru aj jubilejné 100. víťazstvo vo vyraďovacej fáze, v ktorej hráči spod Zobora odohrali spolu 189 stretnutí (vrátane predkôl).

Vyhŕkli mi dve slzy, nebudem to tajiť, pretože aj chlapi si môžu poplakať. Ako sme sa objali celý realizačný tím, to bolo pekné a dosť som to precítil. Doprial som to chalanom za ich bojovnosť, ktorú predvádzajú v uplynulých mesiacoch. Je to veľmi zomknuté na tréningoch aj zápasoch a bol som veľmi rád za celý tím,“ uviedol asistent trénera Ivan Švarný bezprostredne po spečatení postupu.

KTO Z KOHO?

A ako by mohlo vyzerať finále? Tipovať víťaza je veľmi náročné. Oba tímy sa ženú na vlne eufórie a túžia zavŕšiť skvelé play-off majstrovským titulom.

V tejto sezóne sa tímy stretli štyrikrát a každý vyhral po dva zápasy. Spišská 3:2 a 3:1 (jeden doma, jeden vonku), Nitra 3:2 a 4:2 (takisto jeden doma, jeden vonku).

Séria môže ísť pokojne do siedmich zápasov. Ak by sa siedmy naozaj hral, bude to na Spiši. A tam sa tento rok nevyhráva hosťom ľahko. Preto sa o 1 percento viac prikláňame na stranu Spišskej.

TIP TIPOSU:
Majster – Spišská Nová Ves

Kompletný program finálovej série (na štyri víťazné zápasy):

  1. zápas, piatok 19. apríla: Spišská Nová Ves – Nitra /18.00/
  2. zápas, sobota 20. apríla: Spišská Nová Ves – Nitra /18.00/
  3. zápas, utorok 23. apríla: Nitra – Spišská Nová Ves /18.00/
  4. zápas, streda 24. apríla: Nitra – Spišská Nová Ves /18.00/

prípadný 5. zápas, piatok 26. apríla: Spišská Nová Ves – Nitra /18.00/

prípadný 6. zápas, nedeľa 28. apríla: Nitra – Spišská Nová Ves /18.00/

prípadný 7. zápas, utorok 30. apríla: Spišská Nová Ves – Nitra /18.00/

tipuj finále