Patrí medzi najsledovanejšie športové eventy planéty. Futbalové majstrovstvá sveta, letné olympijské hry, F1, Liga majstrov. Keď sa rozozvučí hymna slávnej súťaže, každý má zimomriavky. V aktuálnej sezóne prešla veľkými zmenami, ktoré mali priniesť ešte väčšiu dramatizáciu zápasov a celkový náboj.
Bola to dlhoročná klasika. Skupiny so štyrmi tímami, kde hral každý s každým a následne play-off fáza. Formát súťaže, ktorý sme roky poznali, prešiel pred touto sezónou zásadnou zmenou.
Skupiny sa zrušili, počet účastníkov narástol na 36, rovnako tak počet zápasov v prvej fáze. Oproti pôvodným šiestim mal každý účastník istotu 8 duelov. Štyri doma, štyri vonku, pričom každý súper bol iný. Žiadne domáce a vonkajšie zápasy s tým istým tímom. Aký dojem nová Liga majstrov zanechala?
PREMIÉROVO AJ SO SLOVANOM
Jednoznačne najväčším pozitívom nového formátu zo slovenského hľadiska bola prítomnosť bratislavského Slovana v hlavnej fáze.
Belasí pritom museli postupovať medzi elitu z 1. predkola LM, kde vyradili severomacedónsky tím Struga po výsledkoch 4:2 a 2:1.
Nasledovali zápasy s NK Celje, APOEL Nikózia a napokon 4. predkolo s dánskym tímom FC Midtyjlland. Po remíze v prvom zápase a nádejnom výsledku 1:1 prišla historická odveta. Do posledného miesta zaplnené Tehelné pole videlo zápas, na ktorí budú slovanisti dlho spomínať.
Belasí viedli 1:0, prehrávali 1:2, aby napokon po góloch Toliča z 82. minúty a zlatom zásahu Barseghjana vyhrali 3:2 a postúpili medzi futbalovú smotánku. Premiérovo sa Liga majstrov hrala v Bratislave.
BEZ BODU
Už pred žrebom bolo zrejmé, že účasť medzi najlepšími je pre bratislavský tím výhra a každý bod by bol niečo navyše. Dnes vieme, že tento sen sa nenaplnil. Napriek tomu, aké bolo pôsobenie Slovana v LM?
Najskôr prišiel debakel 1:5 v Celtic Parku proti domácemu tímu. Škótsky veľkoklub vyškolil Slovan z rýchlosti, efektivity a futbalovej moderny. Zverenci trénera Vladimíra Weissa boli bez šance.
Rovnaký scenár nastal o dva týždne proti Manchesteru City. Zápas sa hral doma, v Bratislave, na Tehelnom poli. V tom čase sa mužstvo kouča Pepa Guardiolu vyhrievalo na čele Premier League, nič nenasvedčovalo následnej kríze. Pod vplyvom týchto skutočností sa vyvíjal i zápas. City predviedlo jeden z najdominantnejších výkonov na lopte. Vyhralo 4:0, no i tak si domáci vyslúžili potlesk v stoji.
A vyslúžil si ho aj kapitán Vlado Weiss mladší. Keď schádzal z ihriska, mal slzy na krajíčku. Na následnej tlačovej konferencii prišiel veľký šok. Kouč hostí Guardiola oznámil, že Weiss končí futbalovú kariéru.
„Bol to jeho posledný zápas. Rozprávali sme sa o tom, i o jeho budúcnosti. Mohol by byť trénerom. Poznáme sa z pôsobenia v Katare, Vlado sa pýtal, či by nás mohol prísť do Manchestru pozrieť,“ vravel španielsky tréner.
Už bez Weissa sa Slovan neskôr postavil do cesty Girone, Dinamu Záhreb, AC Milánu. Neuspel ani raz, hoci najmä proti talianskemu tímu hral veľmi dobre a mohol bodovať. Napokon z toho bola prehra 2:3.
NÁVRAT WEISSA
Nasledujúci zápas v LM na pôde madridského Atlética mal veľký príbeh. Do zostavy sa po dlhšom oddych a očistnom pobyte na Srí Lanke, vrátil Vladimír Weiss. Ani jeho prítomnosť však na body nestačila (1:3). Rovnakým výsledkom sa následne skončili aj ďalšie dva zápasy belasých v súťaži proti duu nemeckých tímov.
Najskôr z toho bola prehra 1:3 na domácom trávniku so Stuttgartom, následne Slovan so cťou dobojoval hlavnú časť Ligy majstrov v Mníchove, kde prehral 1:3 so slávnym Bayernom. Zápasu sa prizerali aj tisícky priaznivcov Slovana, ktorý sa postarali o najväčší výjazd slovenského tímu vo svojej histórii.
KTO POSTÚPIL?
Slovan síce v LM bod nezískal, no i tak neskončil posledný. Slovenský majster obsadil predposledné miesto so skóre 7:27. Horšie dopadol švajčiarsky Young Boys Bern, ktorý obsadil posledné miesto so skóre 3:24.
Slovenský majster získal od UEFA rekordné prémie. Ako nikdy predtým. Každý klub v skupine Ligy majstrov zinkasuje minimálne 18,6 milióna eur – len za účasť. Ďalších viac ako pol milióna získal za 35. miesto.
Víťazom sa stali futbalisti Liverpoolu. Tí boli až do posledného kola suverénni, no zaváhanie prišlo na pôde PSV Eindoven, kde prehrali 2:3. Napriek tomu obsadil prvé miesto v tabuľke.
Bitku o prvú osmičku zvládli aj Barcelona, Arsenal, Inter Miláno, Aston Villa, Lille, Leverkusen aj Atlético Madrid, len na jedenástom mieste skončil Real Madrid, ktorý tak vstúpil do vyraďovacej časti v play-off o osemfinále.
Povinnú jazdu zvládli aj futbalisti Manchestru City, ktorí museli na postup do vyraďovacej fázy vyhrať proti Bruggám, čo sa im nakoniec aj podarilo. Po prvom polčase síce prehrávali 0:1, no v druhom dejstve zápas otočili na konečných 3:1. Práve v play-off narazili na slávny Real.
Dráma až do posledných sekúnd, sprvoti najmä z úvodu neprehľadný formát, ale viac zápasov a tým pádom vyššie návštevy, urobili z Ligy majstrov ešte viac atraktívny formát.
Slovenskí fanúšikovia veria, že účasť Slovana nebola epizódna a bude sa opakovať aj do ďalších rokov.