Snívať je krásne, ale len sny na plnenie reality nestačia. Dobre o tom vie šestnásť tímov, ktoré už ukončili svoju púť na futbalovom EURO. Niektoré skončili v skupine, iné v osemfinále. Kontinentálny šampionát sa pomaly blíži k vrcholu. Kto sa dostane do top štvorky? O všetkom rozhodnú štvrťfinálové zápasy. Tipuj ich s najlepšími kurzami na eTIPOS.sk.

Kto sa stane majstrom Európy predpovedať nevieme. Jedno je isté. Bude to niekto z osmičky Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Belgicko, Česko, Dánsko, Anglicko, Ukrajina.

Takto predikujeme vývoj štvrťfinálových zápasov:

ŠVAJČIARSKO – ŠPANIELSKO – X, menej ako 2,5 gólov (kurzy 3,65 a 1,86)

Keby chceme začať odľahčene, jedno je isté. Z tejto dvojice postúpi do semifinále tím, ktorého prvého písmeno sa začína na Š.

Keď sa však pozrieme na hernú kvalitu oboch tímov čaká nás vyrovnaný duel. Švajčiari postúpili zo skupiny, kde prehrali s Talianskom, remizovali s Walesom (milimetrový ofsajd ich v závere pripravil o triumf) a jasne zdolali Turecko. V osemfinále potom v strhujúcom zápase vyradili na penalty aktuálnych majstrov sveta z Francúzska.

Helvéti hrali oduševnene, vychádzali im brejky, dobre zahrávali štandardné situácie. Veľkou stratou však je absencia kapitána Granita Xhaku, ktorý bude stáť pre žlté karty.

Španieli majú za sebou zatiaľ zvláštny turnaj. Najskôr remizovali so Švédskom i Poľskom, potom deklasovali Slovensko 5:0. V osemfinále viedli nad Chorvátmi 3:1, aby postúpili až po predĺžení a celkovej prestrelke 5:3.

Na južanskú krajinu sa neraz valila vlny kritiky, ale Španieli celkovo neprehrali 12 zápasov za sebou. Ich futbal založený na množstve prihrávok je v konečnom dôsledku účinný, ale neraz nie je úplne efektívny. Španieli totiž až príliš často zbierajú remízy. Za spomínané obdobie tucta zápasov prišla jedna v Lige národov práve so Švajčiarskom – 1:1. Podobný scenár môže nastať aj v Petrohrade.

Čaká na nás vyrovnaný zápas. Švajčiari kožu lacno nepredajú. Po 90. minútach môže nastať remízový stav.

BELGICKO – TALIANSKO – viac striel na bránku – 2 (kurz 1,8)

Zápas, ktorý bude pre mnohých predčasné finále. Belgicko aj Taliansko sú dominantné tímy, ktoré majú absolútnu top kvalitu.

Belgičania hrajú umný futbal. Napriek množstvu hviezd vo svojom strede nie je ich hra vždy oku lahodiaca, ale výsledok – víťazstvo – sa dostaví. Na druhej strane ich silná generácia nemá označenie zlatá, pretože zatiaľ nič nevyhrala. Či sa to zmení na tohtoročnom EURO je otázne.

Vo štvrťfinále totiž Belgičania asi nebudú môcť počítať s Kevinom de Bruynem, ktorý si poranil členok v zápase s Portugalskom. Otázny je aj štart ďalšieho kľúčového hráča zostavy, Edena Hazarda. Belgicko však stále má množstvo hviezd na čele s kanonierom Romelom Lukakuom, ktorý je mašina na góly.

Taliansko na prvý pohľad nemá také výrazne individuality zvučného mena, ale má extrémne kompaktný a silný tím. V skupine neinkasovalo gól, v osemfinále s Rakúskom sa natrápilo, ale postúpilo. Do jeho zostavy by sa mal navyše vrátiť stopér a kapitán tímu Giorgio Chiellini, ktorý pauzoval pre svalové zranenie.

Tieto dva tímy sa naposledy streli v roku 2016, vzájomné zápasy teda nemá zmysel sledovať, keďže za päť rokov sa jedno aj druhé mužstvo (najmä to Talianske) výrazne zmenili.

Taliani hrajú dlhodobo famózne. Naposledy prehrali ešte septembri 2018 s Portugalskom. Belgičania sa sklonili naposledy v októbri 2020 s Anglickom.

Hľadať favorita je náročné. Pekný kurz sa však skrýva pri možnosti, že Taliani budú mať viac striel na bránku. V každom zo svojich zápasov boli jasne aktívnejší. To Belgicko hrá účelne. Napríklad v osemfinále prehralo s Portugalskom na strely 1:5, ale na góly vyhralo 1:0.

ČESKO – DÁNSKO – X, Schick gól – ÁNO (kurzy 3,2 a 3,5)

Azda dva najsympatickejšie tímy EURO. Česi si zaslúžia obdiv za predvedenú hru a bojovnosť. V každom zápase idú naplno. Najmä duel osemfinále s Holandskom bol z ich pohľadu výborný. Favorita zaskočili a prakticky po celý čas boli lepším mužstvom. I preto vyhrali 2:0.

Hviezdou českého tímu je štvorgólový strelec Patrik Schick, hoci pochvalu si zaslúžia všetci hráči. Súdržný, bojovný, moderný tím, to je Česko.

Množstvo superlatívov sa dá povedať aj o Dánoch. Tí sa vyrovnali so stratou najlepšieho hráča, Christiana Eriksena, ktorý v úvodnom dueli na turnaji s Fínskom bojoval o život po srdcovom kolapse. Momenty hrôzy dánsky tím ešte viac spojili a červeno-bieli, ktorí boli už pred turnajom považovaní za čierneho koňa šampionátu, môžu naďalej snívať sen o veľkom triumfe.

Dánsko hrá podobne aktívny futbal. Jeho hráči dobre napádajú, fyzicky sú skvele pripravení.

Aj preto sa dá očakávať, že nás čaká vyrovnaný zápas, ktorý by mohol dospieť až k penaltám.

UKRAJINA – ANGLICKO – 2, počet gólov domáci – žiaden (kurzy 1,47 a 1,70)

Na záver štvrťfinále na nás čaká súboj veľkého favorita s húževnatým, odhodlaným tímom, ktorý nemá čo stratiť.

Anglicko verí, že po dlhom čase by mohlo vyhrať ostro sledovaný turnaj. Naposledy sa mu to podarilo ešte v roku 1966, kedy doma vyhrali majstrovstvá sveta. Prišiel teraz ten čas?

Zverenci trénera Garetha Southgatea sú jediným tímom, ktoré na EURO ešte nedostalo gól. V skupine si udržali čistý štít proti Chorvátsku, Škótsku i Česku, rovnako tak sa proti nim nepresadili vo vyraďovacej fáze ani Nemci.

To Ukrajina postúpila ako tím z 3. miesta a v osemfinále vyradila víťaza slovenskej skupiny – tím Švédska.

Víťazstvo to síce bolo veľké, ale aj bolestivé. Arťom Besedin má po turnaji, keď mu nohu zdecimoval Švéd Marcus Danielson. Poriadne boľačky mali aj ďalší členovia ukrajinského tímu.

Anglicko je favorit, ktorý by si mal postrážiť svoju úlohu. Navyše, opäť aj s čistým kontom.

EURO PONUKA