Slovenskú futbalovú reprezentáciu čaká v júni veľmi dôležitý dvojzápas kvalifikácie ME 2024 na Islande a v Lichtenštajnsku. Ako odštartujte družina talianskeho trénera Francesca Calzonu? Tipni si s TIPOSBETom.

Tipovať s TIPOSBETom prináša množstvo výhod a možností na prilepšenie si. Kto si na svoj tiket umiestni aspoň 4 zápasy s kurzom 1,50 dostane automaticky navýšenie výsledného kurzu o 20%!

Navyše, na nových hráčov čaká registračný bonus 15 €. Kto sa totiž registruje a založí si hráčske konto aspoň za 10 € hrá následne za 25 €.

Ako prípravu na vstup do kvalifikácie si reprezentanti zvolili päťdňový kemp v Šamoríne. Objavili sa na ňom viacerí mladí hráči ale aj obrovské prekvapenie – Marek Hamšík. Bývalý reprezentačný kapitán a rekordér v počte štartov i gólov prijal pozvánku od trénera Francesca Calzonu, hoci vlani v máji sa rozhodol ukončiť kariéru v národnom tíme a rovnako oznámil aj posledný zápas v kariére v drese Trabzonsporu.

Talianskemu kormidelníkovi robia vrásky na čele zdravotné problémy niektorých hráčov a tak sa rozhodol osloviť aj Hamšíka, ktorý bol ochotný prísť. Stredopoliar špičkového tureckého tímu odohral v rokoch 2007 až 2021 v najcennejšom drese 135 zápasov a strelil v nich 26 gólov. Debut absolvoval 7. februára 2007 v Jereze v prípravnom stretnutí Slovensko – Poľsko (2:2). Zúčastnil sa aj na MS 2010 aj ME 2016 a 2020.

Zápasy na pôde Islandu a Lichtenštajnska považuje za dôležité, Slovensko má podľa neho dobrú východiskovú pozíciu napriek bezgólovej remíze s Luxemburskom, zároveň naznačil pokračovanie svojej kariéry v realizačnom tíme slovenskej reprezentácie. Calzona počítal aj s Vladimírom Weissom mladším, kapitán Slovana Bratislava však nomináciu odmietol.

Slováci získali v marcovom asociačnom termíne kvalifikácie ME 2024 štyri body za domácu bezgólovú remízu s Luxemburskom a víťazstvo 2:0 nad Bosnou a Hercegovinou. Na Islande sa predstavia v sobotu 17. júna o 20.45, ďalší zápas J-skupiny v Lichtenštajnsku ich čaká v utorok 20. júna o 20.45.

Do kempu slovenskej futbalovej reprezentácie v Šamoríne sa zapojilo 29 hráčov. Z pôvodnej 30-člennej nominácie napokon vypadol devätnásťročný stredopoliar Mário Sauer. Okrem neho sa však pred zrakom hlavného trénera Francesca Calzonu budú chcieť v dobrom svetle ukázať traja členovia výberu do 20 rokov, ktorí sa vrátili z MS v Argentíne. Medzi mladíkov v slovenskom výbere patria stredopoliari Artur Gajdoš, Máté Szolzgai a stopér Sebastián Kóša.

Island – Slovensko
Tipy: Zápas X2 – 1.polčas X – menej gólov ako 2,5

Zápas v Reykjavíku môže byť z hľadiska boja o postup na šampionát veľmi dôležitý. Islanďania majú na konte po dvoch odohratých zápasoch tri body a spolu s Bosniakmi sú v tesnom závese za Slovenskom. „Je to najdôležitejší zápas tohto roka. Island má nového trénera, ktorý už v minulosti dosahoval kvalitné výsledky s inými reprezentáciami.“ uviedol Calzona, ktorý premiérovo povolal aj dvojicu Artur Gajdoš – Ľubomír Tupta.

Lichtenštajnsko – Slovensko
Tipy: Zápas 2 – 1.gól Slovensko – 1.polčas Slovensko

Ďalší zápas odohrajú slovenskí futbalisti vo Vaduze na pôde papierového outsidera Lichtenštajnska. Ten zaknihoval v úvode kvalifikačného cyklu dve vysoké prehry – 0:4 s Portugalskom a 0:7 s Islandom.

TIPUJ ZÁPASY SLOVÁKOV A VYHRÁVAJ AŽ O 20% VIAC

Program kvalifikačných zápasov je bohatý, preto vyberáme z ponuky aj niekoľko ďalších:

Dánsko – Severné Írsko
Tipy: Zápas 1 – 1.gól Dánsko – viac gólov ako 2,5

Dánsko začína dvojzápas kvalifikácie na majstrovstvách Európy v dobrej nálade po tom, čo jeho tréner Kasper Hjulmand podpísal novú zmluvu, ktorá mu umožní viesť národný tím až do roku 2026. To nie je veľkým prekvapením po tom, čo dohliadal na najsilnejšie vystúpenie na Eure v podobe semifinálové účasti v roku 2020. Na nedávne majstrovstvá sveta Dáni nakoniec zabudli, keď vypadli v skupinovej fáze, a hoci zaznamenali silný štart do tohto cyklu ME, šokujúca porážka 2:3 s Kazachstanom zanechala na konci poslednej medzinárodnej prestávky horkú pachuť.

V známejšom prostredí sa dá očakávať, že sa Dáni vzchopia, pretože od roku 2007 ich na domácej pôde v rámci kvalifikácie ME porazilo iba Portugalsko. Zverenci Michaela O’Neilla začali svoje ťaženie kvalifikáciou rutinným víťazstvom 2:0 nad nevýrazným San Marinom a potom prehrali 0:1 s Fínskom. Okamžité vykúpenie proti Dánsku by posilnilo nádeje na postup na prvý európsky turnaj od roku 2016 a až druhý v histórii, pretože sa snaží napodobniť Severné Írsko z ročníka 2006/07, ktoré v poslednom spoločnom kvalifikačnom cykle získalo od Dánska štyri body. Bilancia iba dvoch víťazstiev v posledných deviatich medzinárodných súbojoch nevzbudzuje príliš dôvery v dosiahnutie tohto cieľa, najmä keď obe strany, ktoré v tejto sérii porazili, sa nachádzajú mimo prvej stovku krajín UEFA. V skutočnosti v uplynulých štyroch súbojoch proti krajinám z prvej dvadsiatky európskeho rebríčka od roku 2019 inkasovali 11 gólov, na ktoré odpovedali iba dvoma zásahmi.

Lotyšsko – Turecko
Tipy: Zápas X – polčas X – v 2. polčase viac gólov

Lotyšsko vstupuje do tohto kvalifikačného zápasu na majstrovstvách Európy s cieľom odčiniť prehru 0:1 z úvodného zápasu vo Walese, ale to sa možno ľahšie povie, ako urobí, pretože pobaltský štát dokázal v posledných šiestich zápasoch vyhrať iba raz (v penaltovom rozstrele). Kouč Dainis Kazakevičs sa pripravuje na bitku s Tureckom, ale o dôvodoch, prečo boli zo zostavy vyradení brankár Pāvel Šteinbors a stredopoliar Artūrs Zjuzins, zatiaľ mlčia. Zjuzinsovo vynechanie je významné vzhľadom na to, že je po Jānisovi Ikaunieksovi druhým najlepším aktívnym lotyšským hráčom (deväť gólov), ale snáď sa jedenástka Vlkov, ako sa im prezýva, dokáže v jeho neprítomnosti biť ako levy a čerpať inšpiráciu z tímu, ktorý sa v roku 2004 dostal na Euro, čo je jediný prípad, keď Lotyšsko postúpilo na šampionát.

TIPUJ KVALIFIKÁCIU AJ S REGISTRAČNÝM BONUSOM AŽ 15 €

Pri tej príležitosti sa na turnaj kvalifikovali vďaka jedinému triumfu vo vzájomných konfrontáciách nad Tureckom. Trochu prekvapivo vzhľadom na priepastný rozdiel v rebríčku FIFA medzi oboma krajinami prinieslo šesť stretnutí od tohto zápasu päť remíz, hoci v poslednom vzájomnom súboji v októbri 2021 vyhrali 2:1 reprezentanti od Bosporu. Ani jeden zo strelcov vtedajších gólov, Serdar Dursun a Burak Yılmaz, nie je v tíme, druhý menovaný ukončil medzinárodnú kariéru v marci 2022. Napriek drvivému sklamaniu z Eura 2020 pod vedením Şenola Güneşa a nedávnemu trápeniu v kvalifikácii na majstrovstvách sveta pod vedením Stefana Kuntza je v tureckom tíme značný potenciál – najstarší hráč v poli má iba 29 rokov. Táto neskúsenosť sa však možno trochu prejavila, pretože Kuntzova družina po víťazstve nad Arménskom, ktorým začala svoju súčasnú kvalifikačnú kampaň, podľahla doma Chorvátsku, čo znamená, že Turecko by tu naozaj potrebovalo tri body.

Severné Macedónsko – Ukrajina
Tipy: Zápas 2 – 1.gól Ukrajina – viac gólov ako 2,5

Boj o prvé dve miesta a postup na EURO 2024 v skupine C vyzerá pre Severné Macedónsko aj Ukrajinu od začiatku tvrdý, pričom tento zápas môže byť kľúčový, pretože oba národy sa snažia zvrátiť nepriaznivý vývoj. Severní Macedónci začali perfektne víťazstvom 2:1 nad Maltou, ale toto stretnutie sľubuje oveľa ťažšiu úlohu proti krajine, ktorá ich na predchádzajúcom turnaji pomohla odsúdiť na vyradenie v skupinovej fáze. To bola vôbec prvá účasť Severného Macedónska na veľkom turnaji ako samostatného štátu a vzhľadom na to, že ich čakajú súboje s Anglickom a Talianskom, musia vyhrať, ak chcú dosiahnuť na dve víťazstvá. Hostitelia mali v poslednom cykle ME úctyhodnú bilanciu, a hoci tri zo štyroch týchto výhier prišli doma, dokázali poraziť iba tri najhoršie tímy v skupine.

Ukrajina má možno určitú výhodu po tom, čo uprostred týždňa odohrala prvý duel tohto medzinárodného okna, v ktorom remizovala 3:3 v priateľskom zápase s hostiteľmi Eura 2024, Nemeckom. Hoci bojovný národ stratil vedenie 3:1 necelých desať minút pred koncom základnej hracej doby, treba to považovať za pozitívny začiatok režimu Serhija Rebrova po jeho vymenovaní za trénera minulý týždeň. Po sklamaní, ale nakoniec očakávanej porážke s Anglickom v úvodnom kole sa Ukrajina snaží odraziť od dna v snahe kvalifikovať sa na štvrtý európsky šampionát v rade. Ak by chcela vylepšiť svoje predchádzajúce kvalifikačné ťaženie, musela by vyhrať všetky zostávajúce stretnutia, čo sa zdá nepravdepodobné vzhľadom na to, že sa jej nepodarilo ovládnuť päť z predošlých siedmich bitiek.

tipuj kvalifikáciu