Futbalové Majstrovstvá Európy klopú na dvere, športový sviatok nezadržateľne očakávajú najmä futbaloví fanúšikovia z celej Európy. Budú už sedemnástym pokračovaním, konajú sa každé štyri roky. Hostiteľom záverečného turnaja bude Nemecko, zápasy sa odohrajú od 14. júna do 14. júla. Čo je potešiteľné aj s účasťou nášho národného tímu.

Bude to tretie EURO, ktoré sa odohrá na nemeckom území, druhé v zjednotenom Nemecku. Bývalé Západné Nemecko hostilo ročník 1988 a štyri zápasy z multinárodného Eura 2020 boli naplánované v Mníchove.

tipuj euro

Bude to však prvýkrát, čo sa turnaj uskutoční na území bývalého Východného Nemecka, hostiteľom zápasov je totiž aj Lipsko.

Nemecko sa ako hostiteľ kvalifikovalo na turnaj automaticky. O zvyšných 23 miestenkách rozhodol kvalifikačný turnaj. Dvadsať reprezentačných výberov si priamy postup zabezpečilo z desiatich kvalifikačných skupín, o zvyšných troch miestach rozhodlo dodatočné play-off.

KTO SÚ FAVORITI?

Z 24 tímov, ktoré sa kvalifikovali na turnaj, sa 19 zúčastnilo predchádzajúceho ročníka. Patria medzi nich obhajca titulu z Talianska, rovnako tak vicemajster Anglicko, ako aj vicemajster sveta z roku 2022 Francúzsko a bronzový tím Chorvátsko. Posledné tri tímy budú favoritom na vysoké priečky aj teraz. Francúzi majú ďalšiu zlatú generáciu na čele s novou posilou Realu Madrid Kylianom Mbappém. Anglicko stále túži po veľkom triumfe, Chorváti sú tradične skvelí.

Obhajcovia titulu z Talianska prechádzajú generačnou obmenou. Ich sila nie je taká, ako v minulosti (absentovali na posledných dvoch MS), ale južanov nemožno nikdy podceniť. Taliani sú totiž turnajové mužstvo, ktorého hra sa pravidelne stupňuje.

A poďme ďalej k favoritom. Portugalsko bolo jediným tímom, ktorý sa kvalifikoval do Nemecka s bezchybnou bilanciou, keď vyhralo všetky zápasy v skupine so Slovenskom. Francúzsko, Anglicko, Belgicko, Maďarsko a Rumunsko postúpili medzi futbalovú elitu bez prehry. K favoritom treba pripočítať určite aj Španielov či Holandsko, ale prekvapiť môžu aj iné tímy.

BEZ RUSKA

Na zasadnutí výkonného výboru UEFA v chorvátskom Hvare 20. septembra 2022 sa potvrdilo, že Rusko bude vylúčené z kvalifikácie na Euro 2024, čím sa na tomto fóre nepredstaví prvýkrát od ME v roku 2000. Záverečný žreb turnaja sa uskutočnil 2. decembra 2023 v Elbphilharmonie v Hamburgu, tímy boli nasadené podľa celkového poradia v európskej kvalifikácií.

Novinkou je, že maximálny počet hráčov na súpiske sa zvýšil z pôvodnej kvóty 23 na 26. Pätnásti z nich môžu byť počas zápasu na lavičke náhradníkov, tréner má však povolených len päť striedaní. Tímy museli najneskôr do 7. júna predložiť záverečný zoznam hráčov obsahujúci minimálne 23 a maximálne 26 hráčov.

OBSTOJA DOMÁCI?

Futbalový gigant z Nemecka mal široký výber štadiónov, ktoré spĺňali požiadavku minimálnej kapacity, ktorá bola určená na 30 000 miest. Napokon bolo vybraných desať dejísk: Berlín, Dortmund, Mníchov, Kolín nad Rýnom, Stuttgart, Hamburg, Lipsko, Frankfurt, Gelsenkirchen a Düsseldorf.

Otázne je, ako sa bude prezentovať domáci tím. Ten takisto nemá za posledné roky dobré výsledky. Nemci menili značnú časť kádra, čoraz viac sa spoliehajú na mladých hráčov ako Florian Wirtz (Leverkusen) či Jamal Musiala (Bayern). Turnaj bude zároveň posledným pre ikonického záložníka Toniho Kroosa.

AKÝ BUDE PROGRAM?

Oficiálnym maskotom UEFA Euro 2024 je medvedík s krátkymi nohavicami Albärt, o ktorom rozhodlo verejné hlasovanie fanúšikov. Oficiálnu zápasovú loptu turnaja „Fussballliebe“ predstavila európska futbalová asociácia 15. novembra 2023. V preklade z nemčiny ako „Láska k futbalu“ obsahuje čierne tvary krídel s červenými, modrými, oranžovými a zelenými okrajmi. Je to prvá lopta pre ME ktorá bola vytvorená z udržateľných organických materiálov, a ktorá obsahuje technológiu „Connected Ball Technology“, ktorá obsahuje interné elektronické senzory, umožňujúce detekciu jej pohybu.

V rámci ME 2024 sa uskutoční celkom 51 zápasov. Celý turnaj bude trvať mesiac. V júli, konkrétne 14. júla, sa tak dozvieme, kto si domov odnesie víťaznú trofej. Posledný boj o titul sa bude konať na Olympijskom štadióne v Berlíne.

AKÝ JE PROGRAM SLOVENSKA?

Náš národný tím sa bude zúčastňovať šampionátu už tretíkrát v rade, so súpermi to ale nebude mať ľahké. V skupine E je so Slovenskom tiež silné Belgicko (súboj 17. júna vo Frankfurte), Ukrajina (súboj 21.júna v Düsseldorfe) a Rumunsko (súboj 26. júna vo Frankfurte). Nechajme sa prekvapiť, ako tieto zápasy dopadnú a kto sa pozrie do ďalšieho kola. Slovenský tím je tento rok v dobrej forme, na šampionát sa zverenci Francesca Calzonu naladili dvomi víťazstvami so San Marínom a Walesom, obe zhodne ovládli výsledkom 4:0.

Doterajší víťazi ME vo futbale:

  • Nemecko 3x (1972, 1980, 1996)
  • Španielsko 3x (1964, 2008, 2012)
  • Taliansko 2x (1968, 2020)
  • Francúzsko 2x (1984, 2000)
  • Rusko (Sovietsky zväz) 1x (1960)
  • Československo 1x (1976)
  • Portugalsko 1x (2016)
  • Holandsko 1x (1988)
  • Dánsko 1x (1992)
  • Grécko 1x (2004)
tipuj euro