Jeho meno pred olympijskými v Tokiu na Slovensku prílišne nerezonovalo. Napokon, nebol až taký dôvod. Ľudia Roryho Sabbatiniho nepoznali dlhé roky. „Nežili“ s jeho radosťami či sklamaniami, ako v prípade Mateja Tótha, vodákov či strelcov. Rodák z Juhoafrickej republiky reprezentuje Slovensko od roku 2018, v krajine vychádzajúceho slnka však vybojoval striebro pre krajinu pod Tatrami. V golfe.

Víťaz šiestich turnajov PGA a bývalý člen najlepšej svetovej desiatky sa pred siedmimi rokmi zoznámil s Martinou Štofaníkovou.

Niekdajšia partnerka Borisa Kollára mu padla do oka. O pár mesiacov neskôr prišla na rad svadba.

Víťaz 35 miliónov dolárov z turnajov pod hlavičkou PGA však nezačal reprezentovať Slovensko hneď. Aj to chcelo svoj čas a proces.

Deň pred štartom kvalifikácie na olympijské hry – 30. júla 2018 – volal Sabbatinimu ako už neraz predtým prezident Slovenskej golfovej asociácie Rastislav Antala, či by nechcel reprezentovať Slovensko. Po kladnej odpovedi sa začali vybavovačky.

Písali na medzinárodnú asociáciu a vďaka ministerstvám školstva, vnútra a cudzineckej polície sa všetko podarilo do konca roku vybaviť.

A tak si v decembri 2018 na pôde Generálneho konzulátu Slovenskej republiky v New Yorku prevzal Sabbatini Listinu o udelení štátneho občianstva.

„Neučinil by som také zásadné rozhodnutie len pre olympijské hry. Ale preto, že som chcel podporiť svoju manželku, slovenský golf a deti, ktoré s ním začínajú. Chcel som im pootvoriť dvere do veľkého sveta,“ vravel Sabbatini.

Golf je dlhé roky na Slovensku spájaný so svetom smotánky. Hrajú ho totiž známe osobnosti, podnikatelia, slávni hokejisti. Sabbatiniho medaila by mohla veľa zmeniť.

Ale poďme po jej stopách.

V Tokiu totiž nezačal 45-ročný Sabbatini vôbec ideálne. „Som Dr. Jekyll a Mr. Hyde,“ usmieval sa Sabbatini v jednom z rozhovorov pre golf.com. „Mimo ihriska som veľmi pohodový. Ale keď som na ihrisku, prežívam všetko veľmi intenzívne. Vždy chcem vyhrať.“

A podobné nálady zažíval aj v Tokiu. Golfista, ktorý v minulosti nemal problém vyvolať roztržku s Tigerom Woodsom priamo na greene, prekonal rakovinu kože a rovnako tak zvládol problémy s bolesťou chrbta, odštartoval pomalšie.

Držal sa v druhej desiatke celkového poradia. Tretí deň mu vôbec nevyšiel. Figuroval po ňom na 17. pozícii.

Potom však prišlo veľké finále. Posledný, historický deň z pohľadu Sabbatiniho a Slovenska.

V záverečnom kole totiž Rory zahral famóznych 61 úderov a svoju celkovú bilanciu vylepšil na -17 rán pod par ihriska. Sabbatini vytvoril rekord ihriska a poskočil až na druhú pozíciu. Od zlata ho delila jedna loptička!

„Je to niečo úžasné. Len pomaly mi dochádza, čo sa vlastne stalo. Som šťastný a hrdý. Táto medaila je pre Slovensko,“ odkázal strieborný medailista z olympijských hier v Tokiu, golfista Rory Sabbatini.

viac o Tokio 2020