Na konci marca oslávil dvadsiate narodeniny, už sa tak zbavil prívlastku tínedžer. Juraj Slafkovský sa v Montreale udomácnil ako líder a miláčik fanúšikov. Jeho hviezda rastie od zápasu k zápasu. Naposledy zaznamenal trojgólový zápas proti Philadelphii.

Keď naposledy strelil Slovák hetrik v NHL, písal sa rok 2016 a podarilo sa to Tomášovi Tatarovi, vtedy hrajúcemu za Detroit.

Čakanie bolo neúprosne dlhé, no napokon sa skončilo. Na začiatku apríla 2024 sa o to postaral Juraj Slafkovský. Strelil svoj prvý hetrik v najlepšej lige sveta. Dokázal to proti Philadelphii. Jeho Montreal vyhral jednoznačne 9:3.

Prvý gól strelil so šťastím po 65 sekundách. Puk sa oňho obtrel, keď stál pred bránkou. Druhý pridal v 29. minúte, keď sa napriek pádu udržal na nohách a po kombinácii ho voľného pred bránkou našiel kapitán Habs Nick Suzuki. Hetrik skompletizoval víťazným gólom v čase 31:22, keď rutinérsky zakončil rútiac sa na brankára Erssona.

Slafkovský sa stal druhým najmladším Slovákom s hetrikom po Mariánovi Gáboríkovi. Vo veku 20 rokov a 10 dní mu patrí rovnaká pozícia aj v histórii Montrealu, v ktorej ho prekonal iba Stephane Richer.

Už zase niečo?,“ smial sa Slafkovský, keď mu novinári pripomenuli ďalšie jeho historické úspechy.

Toto pre mňa nie je dôležité, o rekordy mi nejde. Záleží mi na víťazstvách tímu. Hádam všetci pôjdeme ďalej a do konca ročníka ešte pozbierame nejaké.“

Slafkovský ešte počas svojej prvej zámorskej sezóny vyhlásil, že jeho európskym vzorom v NHL je Fín Mikko Rantanen z Colorada a raz by sa mu chcel podobať. Jeho spoluhráči tvrdia, že sa raz stane minimálne takým kvalitným hráčom, ako je hviezdy Fín a ťahúň Avalanche, ktorý vyhral už aj Stanleyho pohár.

Je pozoruhodné sledovať a počúvať prirovnania na adresu Slafkovského. Niekto v ňom vidí nástupcu Jaromíra Jágra, iní zas Mariána Hossu. Slaf, ako znie jedna z jeho prezývok, je však špecifický. Na ľade neprehliadnuteľný nielen pre výškové a váhové parametre, ale i celkový pohyb, zručnosť a parádnu strelu.

No a mimo ľad? Večne usmiaty, dobre naladený a najmä spontánny. Čo hláška, to perla. S Jurajom sa robia rozhovory skvelo, to potvrdí azda každý. No a keď sa k tomu pripojí jeho forma. Hviezda je na svete. V tejto sezóne prekonáva Slafkovský jeden rekord za druhým. Stal sa najproduktívnejším tínedžerom v histórii Montrealu v rámci jednej sezóny, ako mladý hráč bodoval v najviac zápasoch za sebou.

Momentálne atakuje hranicu 20 gólov a 50 bodov. Po strelenom hetriku sa dočkal 30-sekúndového standing ovation. Pri záverečnom televíznom rozhovore musel chvíľu počkať, kým sa tešiaci sa dav upokojí. Slafkovský mánia pokračuje vypukla v Montreale naplno. Slávny klub je mimo pozície na postup na play-off, a tak si v národnom tíme môžu mädliť ruky.

Hrdina bronzového tímu z olympiády v Pekingu, kde sa stal Juraj MVP turnaja, je voľný pre potreby reprezentácie na blížiace sa majstrovstvá v Česku. Ak sa nič nepredvídateľné nestane, Juraj pricestuje a posilní mužstvo trénera Craiga Ramsayho. Navyše, v skvelej forme.

tipuj nhl